Templates by BIGtheme NET

Turizm Destek Paketi Açıklandı

Kovid-19 salgınından etkilenen KOBİ’lerin yararlanması amacıyla geliştirilen Türkiye Acil Durum Şirket Desteği Projesi için Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankasına 250 milyon dolarlık kredi sağlanması Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu tarafından 31.08.2020 tarihinde onaylandı.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankasından yapılan açıklamaya göre, ekonomiye yeni kaynaklar yaratmak üzere çalışmalarını sürdüren Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, Dünya Bankası kaynaklı yeni kredi paketinin onaylandığını duyurdu.Ve piyasalar merakla çıkacak paketi beklemeye başladılar. Bugün bir çok ekonomistin dile getirdiği ülkenin büyük bir dar boğaz içinde olduğu şu günlerde bir çok sektör için nefes aldıracak bir haber idi.

İmzalanan protokol için yapılan açıklamada ;

Hazine ve Maliye Bakanlığının garantisi ile Dünya Bankasından sağlanan 250 milyon dolarlık krediyle Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, ekonominin bel kemiği, 250’den daha az çalışanı olan KOBİ’leri destekleyecek. Kredi kullandırırken; bir sektör ayrımı bulunmamakla birlikte kadın çalışan sayısı fazla olan, geçen yılın ikinci çeyreğine göre yüzde 20 veya daha fazla küçülme yaşayan, normal şartlarda finansmana erişimi zor olan, yeni ürünler, hizmetler ve teknolojiler geliştiren şirketlere öncelik verilecek dendi.

Ancak iki gün önce;

Türkiye Bankalar Birliği salgının etkilerinin azaltılması, üretim ve istihdam kapasiteleri ile piyasa değerlerinin korunmasını desteklemek amacıyla, turizm sektöründeki işletmeler yanında bu işletmelerin tedarikçilerinin maaş ve kira ödemeleri ile sözleşme veya faturaya bağlı sabit giderlerinin, nakit ihtiyaçlarının ve kurumsal kredi kartı harcamalarının karşılanması için Turizm Destek Paketi Uygulamasına başlanacağını açıklaması yapıldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı garantisi ve Kredi Garanti Fonu kefaleti ile bankalar tarafından 10 milyar TL kredi sağlanacak. Krediler, 1 Kasım 2021 tarihini aşmamak kaydıyla, azami 12 ay ödemesiz dönem olmak üzere 48 ay vadeli olacak bu kredi sadece Turizmi kapsıyordu. Bugün özellikle mikro ve küçük ölçekli esnafın hele de hizmet sektörünü bir çok dalının Pandemi nedeniyle iş yapamadığı şu günlerde sadece Turizm için desteğin verilmiş olması ve verilecek desteğin Dünya Bankası ile yapılan protokol itibariyle mi olduğu açıklık kazanmadığı gibi eğer Dünya Bankası ile yapılan prokol ile sağlanan desteğin dağıtımı söz konusu ise diğer sektörlerin de içinde olmaması ayrı bir soru işareti oluşturdu.

Kredin Faiz oranları ise, sabit faizli krediler için azami yüzde 14,5, değişken faizli krediler için TLREF + 200 baz puan olarak belirlendi. Yararlanıcı başına kefalet üst limiti 32 milyon TL ve kredi üst limiti 40 milyon TL olacak. Kredi ve kefalet limitleri ciro aralıklarına göre aşağıdaki şekilde belirlendi:

CİRO KEFARET ÜST LİMİTİ (TL) KREDİ ÜST LİMİTİ( TL)
0-3 Milyon TL 80.000 100.000
3-25 Milyon TL 800.000 1.000.000
25-50  Milyon TL 4.000.000 5.000.000
50-125 Milyon TL 8.000.000 10.000.000
125  Milyon TL üzeri 16.000.000 20.000.000
Konaklama 32.000.000 40.000.000

Kaynak : TBB

 

 

TURİZM DESTEK PAKETİ KULLANDIRACAK BANKALAR:

Akbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Denizbank, Garanti BBVA, Halkbank, İş Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, QNB Finansbank, TEB, Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıfbank, Vakıf Katılım Bankası, Yapı Kredi Bankası, Ziraat Katılım Bankası ve Ziraat Bankası.

Ancak bugün kapatılan işletme sayımız yılın ilk çeyreğinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 2020 nisan ayına ait kurulan ve kapanan şirket istatistiklerini 22 Mayıs 2020 açıkladı ve buna göre; bir önceki aya göre kurulan şirket sayısı yüzde 66,01 kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 67,46 kurulan kooperatif sayısı yüzde 56,38 oranında azaldı. Bir önceki aya göre kapanan şirket sayısında yüzde 45,48 kapanan kooperatif sayısı yüzde 81,03 oranında azalmış olup kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısında yüzde 15,09 oranında arttı. Tüm bu veriler ışığında bir çok sektörün sıkıntıda olduğu bir gerçek. Turizm elbette ki ülkemiz için ekonomik açıdan önemli lokomotif taşlarından birisidir. Ancak şu da unutulmamalı ki bugün en temel diyebileceğimiz lokanta ve kafelerden tutunda eğitim , ve sağılık sektörüne kadar bir çok sektör Pandemi dolayısıyla ağır yaralar aldı ve almaya devam etmekte. Yılsonu vergi ödemelerinin kapıya dayandığı şu günlerde genel anlamda ekonomik anlamda ayakta kalmaya çalışan bir çok sektörün nefes aldıracak reel desteklere ihtiyacı var. Umarım devlet büyüklerimiz bunu göz ardı etmezler…

Cevapla

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful