Templates by BIGtheme NET

KOBİGEL – KOBİ GELİŞİM DESTEK PROGRAMI 2020 AÇIKLANDI

 

KOBİ’lerin dijital kabiliyetlerini geliştirmek üzere KOSGEB aracılığıyla ‘KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı’ kapsamında hazırlanan ‘’İmalat Sanayinde Dijitalleşme’’ temalı 2020-01 ve 2020-02 Proje Teklif Çağrılarına açık hale getirildi.

300.000 TL HİBE VE 700.000 TL GERİ ÖDEMELİ TOPLAM 1 MİLYON LİRAYA KADAR DESTEK

Büyük verinin analitik yöntemlerle işlenmesi ve imalat sanayinde kullanımı, imalat sanayinde nesnelerin interneti, endüstriyel robot teknolojileri, akıllı sensör teknolojileri, yapay zekâya dayalı siber fiziksel akıllı fabrika sistem ve bileşenleri, siber güvenlik, akıllı ve esnek otomasyon sistemleri, olam üzere 8 ayrı NCAE kodlarına sahip işletme başına 300 bin liraya kadar geri ödemesiz, 700 bin liraya kadar geri ödemeli (teminat veya KGF kefaleti karşılığı) olmak üzere toplam 1 milyon liraya kadar destek verilecek.

ÇAĞRI 17 EYLÜLE KADAR AÇIK

Proje Başvuru Formu Örneği, Başvuru Kılavuzu, gerekli diğer dokümanlar ve programın Uygulama Esasları; www.kosgeb.gov.tr adresinde “Destekler” menüsünden “İşletme Geliştirme Büyüme ve Uluslararasılaşma Destekleri” sekmesine girildikten sonra “KOBİGEL – KOBİ Gelişim Destek Programı” alt menüsündeki “Yürürlükteki Çağrılar” başlığı seçilerek incelenebilecek. KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı ve KOBİ Beyannamesi onaylı işletmeler, Proje Teklif Çağrılarını inceledikten sonra www.kosgeb.gov.tr adresinde sağ üst menüde yer alan “E-hizmetler” linkini tıklayıp işletme yetkilisinin e-devlet şifresiyle KOBİ Bilgi Sistemine girerek başvurularını oluşturabilecek. Proje çağrısı için başvuru sistemi 17 Eylül 2020 tarihinde kapatılacak olup, çağrı sonuçlarının Kasım ayı sonunda açıklanması planlanıyor.

Proje başvurusu yapacak işletmelerin dikkat etmesi gereken hususlara gelince ;

 • Kobi beyannamesini doldurmuş olmak
 • Yeni kurulmuş işletme olmamak ve resmi gazetede tanımlanan KOBİ tanıma uymak.
 • Programın destek oranı 1. ve 2. Bölgelerde % 60 (altmış) olup; 3., 4., 5. ve 6. Bölgelerde bu oran % 80 (seksen) olarak uygulanır.
 • Geri ödemeli destekler kapsamında yapılacak geri ödemeler, proje bitiminden sonra 6 (altı) ayı ödemesiz olmak üzere, üçer aylık dönemler halinde 8 (sekiz) eşit taksitte yapılır. Geri ödemeli desteklerde faiz veya komisyon uygulanmaz.
 • Projeye konu satın alınacak makine ve teçhizatın; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca 13/09/2014 tarih ve 29118 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan SGM 2014/35 sayılı Yerli Malı Tebliği’ne uygun olarak alınmış yerli malı belgesi ile tefrik edilmesi durumunda, belirlenen destek oranlarına % 15 (onbeş) ilave edilir.
 • Proje kapsamında desteklenerek satın alınan makine, teçhizat, donanım, yazılım ve benzeri taşınırların mülkiyeti, İşletme tüzel kişiliğine ait olup, Taahhütnamenin işletme tarafından KOBİ Bilgi Sistemi üzerinden onaylandığı tarihten itibaren 3 (üç) yıl süresince başka şahıs, kurum/kuruluşlara hiçbir şekilde kiralanamaz veya devredilemez. Kapanan işletmeler için bu madde hükümleri uygulanmaz.

Proje yazımı sırasında ise ;

 • Proje amaç, hedef, plan, sonuç ilişkisi tamamen birbiri ile ilişkili olmalı
 • Projenin sürdürülebilirliği en çok irdelenecek konudur.
 • İstihdam açısından ekonomiye katkısı mutlaka detayları ile yazılmalıdır.
 • Proje; belirli bir gider ve ihtiyaçtan yola çıkılarak değil, KOSGEB tarafından ilan edilen Proje Teklif Çağrısı okunarak, çağrı kapsamında sunulabilecek projeler ile ilgili çerçeve anlaşıldıktan ve çağrıda açıklanan uygun proje konuları ile işletmenin mevcut durum ve hedeflerinin eşleştiğinden emin olunduktan sonra hazırlanmalıdır.
 • Faaliyet başlangıç ve bitiş tarihlerinde olabilecek muhtemel gecikmeler dikkate alınarak faaliyet – zaman planı oluşturulması mümkündür ancak faaliyetler arasındaki öncül – ardıl ilişkisinin kaybolmasına ve proje ilerleyişi açısından kritik olan faaliyetlerin gerçekleşme zamanının fazlasıyla belirsiz kalmasına neden olacak aşırılıkta “zamana yayma” yapılmamalıdır.
 • Proje faaliyetlerinin gerçekleştirilebilmesi için gerekli olan ve gerekçesi açıklanan giderler projeye eklenmeli, bunun dışındaki genel işletme ihtiyaçlarına projede yer verilmemelidir.

Kaynak : https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/3288/kobigel-kobi-gelisim-destek-programi

Yazan: Ezgi Ülkü AYKUT

 

Cevapla

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful