Templates by BIGtheme NET

SİGORTA SEKTÖRÜNÜN BUGÜNÜ VE YARINI

Türkiye Sigorta Birliği genel sekreteri M. Akif Eroğlu  EkoTürk TV’de, Hande Özdemir’in sunduğu Sektörel Bakış  programında sigorta sektörünün bu günü, geleceği ve sektörün dinamikleri konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

  • Bir değerlendirme yaparsanız; 2018 yılı Sigorta Sektörü açısından nasıl geçti, geçiyor.
Sigorta sektörü; Oldukça istikrarlı ve hızlı büyüyen bir sektördür.  2018’den geriye bir 10 yıl öncesine baktığımızda istikrarlı ve dinamik Türk ekonominse bağlı olarak sektörümüzün de büyüdüğünü görüyoruz.

Genelde sigortacılık ekonominin tüm sektörleri ile alakalı olduğu için, ekonomin her alanında büyüme tabii ki sigorta sektörününde de bir büyüme akışı getiriyor.  Bu sebeble dönüp bir on yıl geriye baktığımızda sigorta sektörü reel olarak hep enflasyonun üzerinde bir büyüme göstermiştir.

SEKTÖR EKONOMİNİN BÜYÜMESİNE GÖRE BÜYÜME VEYA DARALMA YAŞIYOR

2018 geldiğinizde, aslında iyi başladık özellikle ilk 6 aya kadar. Büyüme oranları %20’lerdeydi.  Fakat malumunuz ekonomideki gelişmelerden dolayı biraz daha dengeleme diye tabir edilen, biraz daha kontrollü büyüme dönemine geçtiğimi için ekonomik aktivitelerde, artan faiz oranlarından dolayı talep eksilmesine bağlı olarak bir yavaşlama görülüyor. Bu sigorta sektörünü etkiledi.

Dokuzuncu ay itibarıyla Hayat dışı sigorta sektörünün büyüme oranı % 16.  Ve Hayat sigorta sektöründe büyüme oranı biraz daha düşük %9’larda. Seme sonuna kadar bunun böyle devam edeceğini öngörüyoruz. Sigorta sektöründe büyüme görülmeyecek gibi görülüyor.

HAYAT SİGORTALARINDA 2018’İN 6 AYINDAN İTİBAREN BİR DARALMA VARDIR

Hayat sigorta konusunda, Sigorta Birliğinde 63 tane şirket vardır, bunların 39 tanesi Hayat dışı dediğimiz, mal sigortaları dediğimiz konularda hizmet veren şirketlerimizdir. Kalanı da emeklik ve Hayat sigorta şirketleridir. Hayat sigorta şirketlerinin büyümesi de kredi hayat sigortalarına bağlı.  Çünkü Bankalardan kredi kullandığınızda, konut kredisi kullandığınızda ya da tüketici kredisi kullandığınızda bankalar teminat altına almak için, sizi korumak için Hayat sigortası talep ederler. Bankada ki kredi talebi daralması, kredi talebi daralmasına bağlı olarak Hayat Sigortalarında 2018 yılının özellikle altıncı aydan itibaren bir daralma görüyoruz.  Buda sektörün büyümesini olumsuz olarak etkiledi.

Toplam rakam olarak söylemek gerekirse geçen yıl sektör hem hayat hem de hayat dışı sigortalar da 47 milyar pirim üretmişti. 9 ay itibarıyla 40 milyar prim üretmiş durumdayız. Bununda yaklaşık 34 milyarı hayat dışından kalan kısmı da 6 milyarı Hayat sigortasından üretilen primleridir.

  • Hayat dışında ki durum nedir? Bu yavaşlama neye bağlanıyor?

Dünya’da Hayat sigortacılığı Hayat dışı sigortacılıktan daha önde gelir.  Hatta total baktığınızda orada oran 55 e 45’dir. Yani hayat sigortası Hayat dışından daha yüksektir. Bizim ülkemizde 85’e 15 gibi bizde Hayat sigortası dışı daha baskın. Tabi Türkiye’de sigorta bilincinin gelişmemiş olmasından kaynaklanıyor. Hayat sigortacılığı konusunda insanlarımız çok bilinçli değil.

TÜRKİYE’DE HAYAT SİGORTASI HİKAYESİ; KREDİYE BAĞLI

Kendimi korumak için, sağlık sorunları ile karşı karşıya kaldığımda maliyetleri karşılama yada vefat ettiğimde yakınlarımı koruyayım mantığı çok fazla yok. Daha ziyade bir bankaya gittiği zaman bir kredi ilişkisine girildiği zaman gündeme geliyor Hayat sigortası. Bankaya gittiğinde tüketiciye banka Hayat sigortası yapayım, sen vefat edersen ben konutu satmam, yakınına kalsın sizi ve yakınızı koruyayım diyor. Banka hem kendi kredisini de garantiye almış oluyor. Tüketicide paraya ihtiyacı var, krediyi alabilmek için yaptırıyor.

Türkiye’de hayat sigortası hikâyesi böyledir.

Kredi dışında çok az olan Grup hayat sigortası dediğimiz, yani şirketlerin yaptırdığı Hayat sigortaları vardır. Bunların payı Hayat Sigorta prim üretiminde %10 geçemez.

Yurt dışında Hayat Sigortası böyle değil. Orada insanlar kendini korumak istiyor. Çocuklarını, yakınlarını ve değerlerini korumak istiyor.

HAYAT SİGORTASI MUAZZAM BİR FIRSAT

İnsanlarımız bankalarda hayat sigortası yapılmasında bazen şikâyet ediyorlar. Hâlbuki sizin yıllarca yapmış olduğunuz birikimi bir anda yok olup gitmesini önlüyor. Düşünün 300 bin tl bir kredinizi krediniz ödenen kadar yaşa ve kredi süresine göre değişiklik gösterse de yaklaşım 2 bin tl gibi bir fiyata garantiye alıyorsunuz.  Bu aslında muazzam bir fırsat.

HAYAT DIŞI SİGORTA’DA DA ÇOK BİLİNÇ YOK

Hayat dışı sigortada da çok bilinç yok. Orada da sadece değerleri korumak için yine insanların aldığı bir şeyler var. Orada ki büyüme de bu günkü rakam 35 milyar ise bunun ağırlıklı kısmı %50 si kasko ve trafik sigortalarından geliyor. Trafik sigortası zorunlu olduğundan orada ki primler Hayat Dışı sigorta sektörünü büyütüyor.

TRAFİK SİGORTASI ÜÇÜNCÜ ŞAHISLARI KORUMAK İÇİN YAPILIR

Vatandaşlar araç sigortası denilince genelde Kasko ile Trafik poliçesi birbirinden pek ayırt edilemiyor. Trafik poliçesini vatandaşımız daha çok vergi gibi görüyor. Ben bir araç aldım trafik sigortası yapılması lazım zorunlu aracı koruyan şeyinde kasko gibi düşünüyor. Esasında aracı koruyan şey Kasko ama asıl orada zorunlu olan Devletinde zorunlu tuttuğu şey 3üçüncü şahıs mali mesuliyet dediğimiz trafik sigortası. Aracınızla Trafiğe çıktınızda kazaya sebebiyet verdiğinizde karşı tarafa bir maddi hasarlı zarar verdiniz, ya da üçüncü bir kuruma zarar verdiniz, en önemlisi bir insana bir cana zarar verdiğinizde. Kendi aracınızda ki yolculara herhangi bir can kaybı yada yaralanma vs söz konusu olduğunda, bir maliyet söz konusu olduğunda trafik sigortası zorunluluk getiriyor ki bunları korusun. Bu maliyetleri, zararları karşılasın.

Kendi aracınızla ilgili hasarı da kasko koruyor. Orada herhangi bir zorunluluk yok. Türk insanı arabasını seviyor bu nedenle Kasko yaptırıyor. Ama orada da çok kasko yaptıran yok. Her 4 araçtan 1 tanesinin kasko sigortası var. 3 Aracın kaskosu yok.  Bazıları kasko yaptırdığı zaman Trafik sigortasının kapsadığı konuları sanıyor bazıları da Trafik sigortası yaptırdığında kasko sigortası gibi kapsadığını düşünüyor. Hâlbuki çok farklı şeyler.

Kendi aracınız korumak istiyorsanız Kasko yaptırmalısınız. Başka bir araca ya da başka hasarlarda Trafik sigortası devreye girecektir.

DOLU YAĞIŞINA NEREDE NASIL YAKALAYACAĞINIZ BELLİ OLMUYOR

İstanbul’da insanlar araçlarının Üzerlerine battaniyeler vs koydular.  600-700 TL’ye yaptıracağınız bir kasko ile aracınızı koruyabilirsiniz. Bunun içinde hırsızlık, yangın, aracın çarpması ve her türlü kazada sizin aracınızı koruyacak güvence vardır. Bir poliçe ile hemen hemen her şeye karşı koruyabilecektir.

Düşünün vatandaş aracını seviyor dedik buna rağmen  düşünün Türkiye’de her 4 araçtan bir tanesinde kasko var.

  • Sigorta bilinçlenmesi veya var olan algının değişmesi için neler yapılmalı

Türkiye Sigorta Birliğinin en temel gündemi; Sigorta bilincinin niye böyle olmadığı, nasıl büyütülebileceği konusunu çözmeye çalışıyor.

Türkiye’de ekonomi dinamik ve gelecek vaat ediyor. Ülke nüfusumuz çok genç. Ekonomi ile alakalı ilk 16 sıradayız ve ilk ona girme hedeflerimiz var. Ama dönüp baktığımız da sigortacılıkta 39. Sıradayız. Bu durum ülkemize uymuyor. Baktığınızda ekonomiye uymuyor, Türkiye’ye uymuyor. Bizlere yakışmıyor. Araştırmalar yaptırdık ve birkaç konu karşımıza çıkıyor.

Bir tanesi sigorta bilinci yok. Riskler bilinmiyor. Bu risklerin farkında değiliz farkında olsak da çok önemsemiyoruz. Kaderci bir toplumuz.  Birde ekonomik sebepler ortaya çıkıyor. Biz gelişmiş ülkeler gibi kişi başına düşen milli gelir çok yüksek değil. Biz bu sigortaları yaptıramayız algısı var. Bununda arkasında kafadan çok pahallıdır. Bide ekonomik durumum iyi değildir var. Burada birinci algıyı; yani çok pahalıdır algısını kırmamız lazım.

ESKİSİ GİBİ İNSANLAR DAYANIŞMA ÖRNEĞİ GÖSTEREMEYECEKLER

Toplum olarak bir afet ya da olay karşısında hemen birlik ve beraberlik içerinde birbirimize yardıma koşan bir toplumuz. Ama bu aile yapısı gün geçtikçe zayıflıyor, ekonomik nedenler ortaya çıkıyor  ve sigorta bu noktada devreye girmeli. Ama asıl şu pahalıdır algısını kırmamız lazım. O kadar pahalı değil.

  • Kobilerde Sigorta bilinci nasıldır?

Kobiler Türk ekonomisinin amiral gemisi. Bizim ihracatımızın %60’ını Kobiler gerçekleştiriyor. Maalesef Kobilerde de sigorta bilinci çok yüksek değil.  Kobilerde sigorta daha da önem arz ediyor. Faaliyet alanlarında işin devamı için sigorta şart.

Bir işletmede bir yangın çıktığında her şeyiniz kaybediyorsunuz. Telafisi de yoktur. Her şeyiniz bu ekmek teknesine bağlıdır.

En temel ürün dediğimiz yangın sigortası kobilerde de %50. Her iki işletmeden bir tanesinde yangın sigortası yok. Biraz daha kurumsal şirketlere gittiğiniz de bu konuda sorun yok. Çok bilinçliler. Sigortacılığı çok önemsiyorlar, brokerlerle acentelerle çalışıyorlar, yakın temas kuruyorlar. Faaliyet alanlarına göre hangi sigorta var araştırıyorlar ve tüm rizikolarını koruma altına almayı hedefliyorlar. Ama Kobi tarafında sigorta konusunda tam bir bilinç eksikliği var.

KOBİLER ÇOK RİSK ALTINDALAR

Bir defa yangın sigortasını mutlaka yaptırmalılar. İklim değişikliğine bağlı olarak dolu ya da sel dediğimiz riskler çok fazla. Sele bağlı iş durması çok fazla. İş durması sigortası, kar kaybı sigortası yaptırmalılar. Bu onlara faaliyetlerini devam ettirmezlerse de gelir akışı sağlar. Yükümlülüklerini yerine getirme imkânı sağlar.

ALACAK SİGORTASINI ÇOK ÖNEMSİYOR VE ÖNERİYORUZ

Alacak sigortası şunu sağlıyor. Hangi şirket olursa olsun bir yerden mal alıyor bir yere mal satıyor. Mal sattığınız kişilerden tahsilâtınızı garantiye alan sigortaya alacak sigortası diyoruz. Yurt dışı ihracatta da çok fayda sağlıyor. Özellikle yeni girdiğiniz ülkelerde yeni pazarlarda ülkeyi tanımıyorsunuz, firmayı tanımıyorsunuz. Alacak sigortası yaptırarak bu riskinizi bertaraf etmiş oluyorsunuz. Dolayısıyla özellikle Kobilere alacak sigortasını tavsiye ediyoruz. Elbette bu tüm şirketler için geçerli.

  • Kurlarda ki artış fiyatlara yansıdı mı?

Tabiî ki. Şu an kur 5 TL bandında seyrediyor. Buda bizim %20 fiyatlarımıza yansıması gerekiyor. Özellikle kasko ve Trafik sigortasında biz eşdeğer parçaları dışarıdan alıyoruz. Kısaca araçların hasar durumunda dışarıdan alınan parça kurdan sektörün etkilenmesine neden oluyor. Kaskoda %20 Trafikte %12 artması lazımdı. Sektör bu maliyetleri yansıtmadı.

Sektör olarak biz enflasyonla topyekûn mücadelede önemli konuda yer aldığımızı düşünüyoruz.

İki yıl önce bize özellikle trafikte bir üst bant geldi. Bu olması gereken fiyattan %20 daha aşağıda poliçe yapılmasını sağlıyordu. Şimdi kur ve enflasyonla gelen farkla biz %30’luk zam yapmamız gerekirken çok istisnalar hariç sektör şu anda bir fiyat artışına gitmemiştir.

2019’DA ÖZELLİKLE TRAFİK SİGORTASI ÜCRETLERİNDE BİR ARTIŞ BEKLİYORUZ

Özellikle Trafik sigortasında ciddi maliyetler var ve sektör ciddi zararlar ediyor. 2019 da Hazine ve Maliye müsteşarlığından bir artış bekliyoruz. Hem fiyatlarımız %20 düştü hem de enflasyon %20 arttı gerçekten branşta ciddi zarar ediyor. Bunu da biraz öz kaynaklardan birazda  mali gelirlerden birazda diğer branşlardaki karlardan farkı kapatmaya çalışıyoruz.

  • Bireysel emeklilik nasıl bir gelişme içerinde

Bireysel emeklilik bizim ülkemiz için bir başarı hikayesi olarak nitelendirilebilir. 2003’de başlayan Bireysel emeklilikte yaklaşık 16 yılda 90 milyar bir fon birikti. Bu sistemin içerinde olan 7 milyon insan damlaya damlaya göl olur misali 90 milyar biriktirdi.

Dünyada insanlar daha uzun yaşıyor. Yaşlılık artan maliyet, artan sağlık harcaması, artan bakım anlaşması hiçbir şey artmasa bile geliriniz çok düşeceği için uzun yaşamayı finanse etme sıkıntısı başlıyor.

Bütün Dünyada devletler sosyal güvenlik sistemi dışında insanlara kendi tercihi ile tasarruf yapmayı teşvik ediyor. Bireysel emeklilik ülkemizde bu yüzden başlamıştır. Vatandaşını ilerleyen yaşında mağdur olmaması için.  Durup dururken insanlar tasarruf etmezler o yüzden teşvik getirildi.

18 tane bu konuda çalışan şirketlerin el ele vererek ve devletin verdiği destek ile bu sektörü büyüttük.

KIDEM TAZMİNATI YÖNETMEYE HAZIRIZ

Sigorta sektörü olarak Kıdem tazminatı fonu yönetmeye hazırız ve talibiz. Kıdem tazminatı ile işveren katkınsın birleşeceği bir sistemle vatandaşında daha fazla tasarruf etmesi sağlanacaktır.

 

Teknoloji konusunda sigorta sektörünün birinci sırada olduğunun altını çizdi. Her sektörden daha fazla yatırım yapıldığını söyledi.

Cevapla

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful