Templates by BIGtheme NET

ANTİKACI BOLCAL KARDEŞLER BELGESEL OLUYOR – Canlı mezatlar ve Antika Dünyası

Kurtuluşta bulunan Zaman Tüneli Antika dükkanının sahipleri olan Veysel Sedat Bolcal ve Ferhat Bolcal’ın antika dünyasında ki çalışmaları yazar yönetmen Fedai Çakır tarafından belgesele çevriliyor. Yazar Yönetmen ve antika merakı, tablo biriktiren Fedai çakır ile Belgesel ve Antika dünyası, mezat olaylarını konuştuk.

Röportaj: Ezgi Ülkü Aykut

Antika merakıyla Antikacıları ve mezatçıları tanıyan yönetmen Çakır, “Bolcal kardeşlerle tanışmam yine Mezatları ve antika objeleri takip etmemle oldu. İki zıt karaktere olan bu kardeşlerden büyük agebey olan Veysel Sedat Bolcal, giyim tarzı ve Opera söylemesi ile bambaşka bir dünyanın insanı.  Dükkanı kuran ve bu işe ilk el atan kardeş Veysel Sedat Bolcal. İlk önceleri kendisi de antika obje ve tablo biriktirme ile başlıyor ve her antikacı gibi fazlalıkları satayım diyerek mesleğe adım atıyor. Küçük kardeş Ferhat Bolcal saf Anadolu delikanlısı yapısı konuşma tarzı, samimi tavırları ile boynuz kulağı geçer misali mezatların aranan adamı haline gelmiş.”

İki kardeşinde mezat dünyasında çok sevildiğinin altını çizen yönetmen Çakır, Çok detay vermektense belgeselin bittiği zaman izlenmesinin daha iyi olacağının altınız özellikle çiziyor. “Bolcal kardeşlerin nasıl ürün satın aldıklarını, nerelerden nasıl bulduklarınız göreceğiz. Mezat dünyasının arka bahçesini izleyeceğiz. Birde sürpriz hikaye olacak belgeselde. Milyon dolar eden tabloyu nasıl satın aldıklarının hikayesi de bu belgeselde yer alacak”

Antikacı – Opera Sanatçısı Veysel Sedat Bolcal

Çekimlerinin önümüzdeki günlerde başlayacağını söyleyen Çakır, 2019 yılının son aylarında galasının yapılacağını söyledi. Belgelesin adını da sorduğumuz çakır “isimde gönderme var ismi beğeneceğinizi umuyoruz. Şimdiden iyi seyirler.  “BOLCA MEZATLAR BOLCAL KARDEŞLER” belgesi ile karşınızda olacağız.”

Mezatlara katılmadan önce katılanları izleyin;

Koleksiyoner olan insanlarında hayatlarına yer verileceği belgeselde antika ve mezatlara ilgi duyan ve yeni başlayacaklar için birde uyarısı var Çakır’ın.

“İnternet üzerinden bir çok mezat yapan insanlardan tutkuyla objeler tablolar aldım. Esnaf olarak görünen bu insanlarla azacık aranız açılsın yada mal almaktan vazgeçtiğinizde sizden kötü insan olmuyor. Kişiliğinize kadar sosyal medyada saldırıyorlar. Bazıları da Avrupa’nın çöplerini antika diye sizlere satabilirler. Ekranda gördüğünüz güzel görünen objeler elinize geçtiğinde sizde hayal kırıklığına yol açabilir. Pey verdiniz diye size malı almayı zorlayan insanlardan değil malının arkasında duranlardan mal alamaya bakın. Çokta nadir olsa bu tür insanlar da var. Bunlardan biri Bolcal kardeşler pey verdiniz malı beğenmediniz iade hakkınız var.”

 

Karşılıklı anlayış ve samimiyet önemli;

“Almayacağınız mala kesinlikle pey vermeyin verdiniz malı alamıyorsanız (bu sık sık görünüyor. Uyuşturucu gibi bağımlılık yapan bu mezat olayın da; pey verip de malı alamayan insanları da gördüm.) Art niyetli insanların sırf zevk için pey verenlerde elbette var. Ama unutmayın dürüst mal satanın kazandığı gibi dürüst olan alıcının da kazandığı bir ortam bu ortam.”

Sahte peylere dikkat;

Bazı canlı mezatlar da sahte pey veren hesapların oluşturulduğu ve bu peylerle ürünün fiyatının artırılıp dürüst alıcıların kazıkladığının da altını çizen Çakır,

“Bazı mezat yapanlarda sahte hesaplarla yada tanıdıklarının hesaplarından girip mezata çıkan ürüne pey veriyorlar. Mezata kendini kaptıran yada mezata çıkan ürünü çok beğenen insan farkına varmadan bu oyunun içine düşüyor. Bunun en bariz belirtisi açık farkla ürüne pey verilmesi yada ilk  peyin açılış  peyinden çok yüksek olmasıdır. “

İnternet fiyatları sizi yanıltmasın;

“Mezatlarda sık sık internet fiyatlarına göndermeler yapılarak ürünlerin fiyatlarının yüksek olduğunun altı çiziliyor. Bunlardan doğru olanları elbette var lakin özellikle yağlı boya resimler üzerinden sık sık internette yüksek fiyatlar örnek verilmektedir. Bir resim’i alacaksanız internetteki fiyatlara değil ressamın biyografisine resim’in çalışma şekline barak karar verin. Gaza gelmeyin. İtiraf etmeliyim ki ilk başlarda bende düştüm bu tuzağa ve saçma sapan fiyatlara bir ressamın tablolarını aldım. Şimdi aldığım fiyatlara satabilmem için en az 50 yıl elimde tutmam azlım. Kısaca ben o fiyatları görmem”

Antikacı Ferhat Bolcal

Reprodüksiyon ve baskı tablolara dikkat etmek lazım;

“Mezatlarda genelde bu konu nettir açık açık baskı ise baskı denir yada Reprodüksiyon’da Reprodüksiyon denir. Bu anlamda mezatlarda çok sorun yaşamazsınız. Ama özellikle letgo, sahibinden.com gibi satış platformlarda satan kişi ben anlamam diyerek sizi tuzağa düşürebilir. Ev kadınlarının bu işi en iyi yapanlar arsında olduklarını söylesem şaşırırsınız. Bu yüzden dikkatli olun.”

Güven önemli;

“İnternet üzerinden fotoğrafından bir objeyi yada tabloyu satın almak için ücretini önceden gönderirsiniz. Bunun da süistimal edildiği elbette oluyor. Ama benim başıma gelmedi gelenleri gördüm. Güvenmek zorundasınız.”

 

 

 

Dikkat edilmesi gereken noktalar;

  • Canlı mezattan ürün alıyorsanız sunanın ne dediğini ve ürün açıklamalarını iyi dinleyin. Farklı çıkabilecek durumlar için itiraz etme hakkınız olur.
  • Güvenmediğiniz insanların tatlı sözlerine inanmayın onlardan mal almayın. Profilinde insanları teşhir edenleri ve onların altına onları destekleyici yorum yazanlardan da mal almayın. Çünkü karşı tarafı dinlemeden yorum yapıyorlar ve de yasal olamayan iş yapıyorlar. Yasal olmayan yola başvuranların dürüstlüğünü de sorgulayın. Yasalara uymayanın dürüst olmayacağını unutmayın.
  • Türk ticaret kanuna göre satın aldığınız malı iade hakkınız olduğunu unutmayın beğenmediğiniz her ürünü iade edin almayın hakkında tüketici mahkemelerinde haklarınızı arayın.
  • Art niyetli insanlara karşı tedbir amaçlı kendi profilinizde değil takma ad kullanarak başka isimle alışveriş yapın. Biraz tanınan biri iseniz kişiliğinize saldırarak zorla ürün aldırmaya çalışabilirler.
  • İhtiyacınız olmayan ve almayacağınız mala pey vermeyin. Unutmayın mezat yapan insanlarda bir emek harcıyor. Onların da emeğine saygı gösterin.

BOLCAL kardeşlerin belgeselinde bu konular BOLCA  var.

Sokak Köpekleri Bal ile Betty sinema filmi ile 2015’de basında ve hayvanseverler arasında bolca isminden söz ettiren çakır, son olarak sigorta dünyasında “ÖNCÜLER” “Duayenler” belgeseli ile sık sık kendinden bahsettirdi.

Fedai Çakır Kimdir:

Fedai Çakır, Giresun’da doğdu. Eyüp’te yaşadı.
1985’te “Türkiye’nin bebe gazetecisi” unvanı ile Toplum gazetesini bir buçuk yıl boyunca çıkarmayı başardı. 1993’ten başlayarak çeşitli sektörel dergiler yayımladı. 2000’den itibaren edebiyat çalışmalarına yöneldi. Çeşitli radyo ve televizyonlara programlar yaptı. Başlıca yapıtları: Karayele (Hikâye), Eşek ile Köpek (Hikâye), Dağların Sultanları (Hikâye), Kütburun ile Kocakarın (Hikaye), Ham Elma (Anı), Cüce Cin Serisi (5 Kitap Hikaye), Islık Çalmayı Bilmeyen Çocuk (Hikaye), Kendini Aslan Sanan Kedi: Chanel (Öykü), Ali Şükrü Bey’i Ölüme Götüren Nedenler (Tarih), Gaydiri Guptik İşler (Dizi), Doğuş Han (Dizi), Çığlık (Kısa film) ve Yaşlılığın EEE Hali (Kısa film), Kuş, Kuş İle Avlanır (Belgesel), Sokak Köpekleri Bal ile Betty (Sinema Filmi), ÖNCÜLER” “Duayenler” (Belgesel)

Psikiyatri alanında tedavi amaçlı ileri teknoloji ürünleri satan firmaların temsilciliğini yapan ve bu ürünleri tanıtıcı seminerler veren Fedai Çakır, ayrıca sağlıkla ilgili birçok derneğin basın danışmanlığını ile Alzheimer Vakfı ve Geriatri ve Gerontoloji Derneği’nin (Ankara) ortak olarak çıkardıkları Türk Geriatri ve Geriatrik Nöropsikiyatri Dergisi’nin (Turkish Journal of Geriatrics and Geriatric Neuropsychiatry) sorumlu yazı işleri müdürlüğünü yapmıştır. Ulusal Türk Alzheimer Vakfı üyesidir.

2017 Yılında iki Uluslararası Festivalin ilk kez var oluşunda görev almıştır. Bunlardan  Trabzon Uluslararası Film Festivali (TUFFEST)’de Yürütme ve Denetleme Kurulu Üyesi  ve Basın Sözcüsü, Kapıkaya Outdoor Extreme Festivali (KAPIKAYAFEST)’de Festival Sözcüsü olarak görev almıştır.

Bunlardan bazıları:
Okuma Koltuğu (Edebiyat ve Kitap), Gündemden (Haber – Tartışma), Sivil İnisiyatif (Dernek ve sivil toplum kuruluşları), Bil Bul Kazan (Yarışma), Karadeniz Şenlikleri (Belgesel), Yakalarsam Sorarım (Gençlik – Yarışma), Seçim Arenası (Siyaset – Tartışma), Psikiyatri Kliniği (Sağlık), Köşe Bucak Avrupa (Editör) (Gezi)

Datça Ekspres Gazetesi, Türkiye Haber Ajansı, Avusturya Günlüğü Gazetesi’nde köşe yazarlığı, Avusturya FM genel yayın yönetmenliğini yapmıştır.

Türk ve dünya edebiyatı alanında yayınlar yapan Kavis Kitap’ın, Som Kitap’ın ve Kavis Çocuk’un kurucusu Fedai Çakır, çeşitli TV kanallarında ve Radyolarda, program yapımcısı ve yönetmen olarak çalışmıştır, halen de Sinema ve Edebiyat alanlarında çalışmalarına devam etmektedir.

Çakır, bir erkek çocuk ve bir de kedi babasıdır.

 

Cevapla

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful