Templates by BIGtheme NET

SAMSUN’UN ÇALIŞAN, ÜRETEN İNSANLARI İŞ BAŞINDA

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kalkınma Dairesi Başkanı Eyüp Elmas

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın Milletvekili adayı olup seçilip Ankara’ya TBMM gitmesi ile boşalan yerine o dönemin Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin getirilmişti. Bafra’da başarıları ile halkın sevgisini kazanan ve artık Samsuna hizmet veren Samsun Büyük Şehir Başkanı Zihni Şahin sessiz sedasız  “Samsun Büyükşehir Belediyesi Kalkınma Daire Başkanlığı”nı kurdu. Başkanlığına da Samsun’a ve Bafra’ya birçok hizmeti dokunan Eyüp Elmas’ı atadı. Eyüp Elmas’ın o sihirli dokunuşları kısa zamanda Samsun’da hissedilir oldu.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kalkınma Daire Başkanlığı geçen gün Samsun’da bir konferansa ev sahipliği yaptı. Dünya için eski Samsun için yeni olan  “Butik Çikolata Sektörü” konferansı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kalkınma Daire Başkanlığının ve Başkanın Eyüp Elmas’ın Samsun için büyük bir şans olduğunu söylemek isterim. Ufku açık yenilikleri araştırıp bulan ve Samsuna bu yenilikleri getirecek olan biri var ise bu kişi kesinlikle Eyüp Elmas olacaktır.

Sanayide, Tarımda ve Turizm’de gelişmelerde ilerlemeleri ilerleyen zamanlarda göreceğiz. Yeni projeleri Samsun Büyükşehir Belediyesi Kalkınma Daire Başkanlığının hayata geçirdiğine şahitlik edeceğiz.

Peki, nedir Samsun’da hayata geçirilmek istenen “Butik Çikolata Sektörü”

“Butik Çikolata Sektörü” konferansında konuşan Samsun Büyükşehir Belediyesi Kalkınma Dairesi Başkanı Eyüp Elmas, butik çikolata sektörünün Samsun’da uyuyan bir dev olduğunu söyledi. Ve ekledi;

“İlçelerimizde bazı sektörlerde kümelenme çalışmaları yürütüyoruz. Çalıştığımız konulardan bir tanesi butik çikolata imalatı. Biz çikolata konusunu çok yönlü çalışıyoruz. Karadeniz sahilini yılda yaklaşık 100 milyon insan kullanıyor. Ana yol güzergâhlarında oluşturacağımız butik işletmelerde, gelip geçen bu insanların 10 milyonunu durdurduğumuzu ve her birine 1 kilogram çikolata sattığımızı düşünürsek bu 1 milyar TL yapar. Hesap ortada. Butik çikolatanın Samsun için uyuyan dev olduğunu düşünüyorum. Bizim buna benzer çalıştığımız 20 sektör var” dedi.

“Samsun deyince Belçika gibi çikolatacılık akla gelse”

Konferansa, çikolata sektörünün duayen isimlerinden Hüseyin Kaptan Kın, konuşmacı olarak katıldı.

Kın, “Samsun denince 19 Mayıs’ı akla gelir. 19 Mayıs denince akla Samsun gelir. Burada bulunduğum iki gün içinde gönlüm çok arzu etti ki; Samsun deyince Belçika gibi çikolatacılık da akla gelse. Samsun’un çikolata standartları koruyarak butik çikolata şehri olarak anılmasının çok mümkün olduğunu görüyorum. Dünyada 70 ülkede çikolata işiyle uğraşan insanlarla görüştüm. Türkiye çok şeyi başarabilecek ülkelerden bir tanesi” diye konuştu.

Konferansa; Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş ile sektör temsilcileri katıldı.

Teminat senedi almak isteyen şirket, Quick Sigorta Yetkili Acentesine ve/veya kefalet@quicksigorta.com adresine başvuracak.

SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KALKINMA DAİRESİ BAŞKANLIĞI BASIN İLE PAYLAŞTIĞI  BİLGİ NOTU ŞÖYLEDİR;

BUTİK ÇİKOLATA SEKTÖRÜ BİLGİ NOTU

Kalkınma Dairemiz bünyesinde; ilimizin sektörel bazda potansiyel oluşturan, tarım ve hayvancılık başta olmak üzere birçok sektörde kamu sivil özel taraflar bir araya getirilerek kümelenme çalışmaları başlatılmıştır. Bu sektörlerden bir tanesi de ‘’BUTİK ÇİKOLATA’’sektörüdür.

Daire Başkanlığımız koordinesinde, başta Ondokuzmayıs Üniversitesi, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve TKDK olmak üzere konu ile ilgili diğer paydaşların katılımıylaButik Çikolata İmalatı Sektöründe kümelenme çalışmaları başlatılmıştır.Bu kapsamda 14-15 Şubat 2019 tarihleri arasında çalışma grubu toplantısı, Butik Çikolata Sektör Konferansı ve sektör ziyaretleri düzenlenmiştir.

Konferansa konuşmacı olarak katılacak olan 1948 İzmir doğumlu olan HÜSEYİN KAPTAN KIN, 1971 yılında İzmir Ege Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünden mezun olmuştur. 1971-1978 yılları arasında değişik kurumlarda çalışan KIN, 1978-1990 yılları arasında Ülker grubunda Makine fabrikasının genel müdürü,  kurucu ortağı ve 1. genel müdür yardımcısı olarak çalışmıştır. 1991-2015 yılları arasında Kurt Makine İstanbul ve Ege Serbest Bölgesi İzmir’de genelde yurt dışına çikolata makinaları imalatında bulunup fabrikalar kurmuştur. 2000-2013 yılları arasında Fransa ve Belçika’da çikolata ve butik çikolatacılık hakkında Belçika Avrupa Projesi ile çalışmalar yapan ve teşekkür belgesi alan KIN, bu projedeki makinalarla dünyada en büyük kakao çekirdeği üreticisi Endonezya’da bulunan 30.000 kişilik Makasar Üniversitesi’nde Eğitim seminerleri vermiştir. 2010 yılında TUBİTAK Proje yarışmasında ‘’Laboratuvar ve Butik Çikolata Tesisi Projesi’’ ile finalist olan KIN, 2015 yılından bu yana yurt dışı çikolata projelerinde danışmanlık yapmaktadır.

Bu kapsamda 14 Şubat Perşembe günü saat 10.00’daKalkınma Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda HÜSEYİN KAPTAN KIN’ın sunumuyla ‘’ÇALIŞMA GRUBU TOPLANTISI’’ ve 15 Şubat Cuma günü saat 09.30’da çikolata sektörü imalatçıları ve paydaşlarına yönelik Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi salonunda (Atakum Yeşilyurt AVM yanı)“ÇİKOLATA TADINDA” başlıklı konferansdüzenlenmiştir.

Ayrıca SAMİKAD, SAMSİAD, ORKASİFED VE TURZMCİLER DERNEĞİ üyelerine yönelik yuvarlak masa toplantısı yapılmış, MÜSİAD Samsun Şubesinde ve Çarşamba Ticaret Borsasında sektör toplantısı düzenlenmiştir.

ÇİKOLATA SEKTÖRÜ BİLGİ NOTLAR

Çikolata deyince ilk akla gelen; kakao çekirdeğinden elde edilen kahverengi, çok lezzetli, mutluluk ve sevinç anlarının bir yiyeceği olduğudur. Yılda, yaklaşık 6 milyon tonluk tüketim hacmi ve 75 milyar dolarlık cirosu ile Çikolata Pazarı; dünyadaki en büyük gıda pazarlarından biridir.

Her şeyden önce çikolata üretim ve ihracatının, Avrupa tarafından domine edildiği ortadadır. Bu kıtadaki ülkelerin dünya ihracatındaki payı %80’e ulaşmakta, hatta aşmaktadır.Avrupa kıtasını, dünya ihracatından aldığı %11 civarında pay ile K. Amerika ülkeleri izlemektedir. Amerika ve Kanada’nın da dâhil olduğu bölgedeki bu Pay’ın, Almanya, Belçika, Luksemburg ve Fransa gibi büyük ihracatçı ülkeler paylarının altında kaldığı görülmektedir. Türkiye yaklaşık 80 milyon $ civarındaki ihracatı ile dünya ticaretinde küçük bir yer almaktadır. Türkiye dünyanın en önemli fındık üreticisi olup, dünya fındık üretiminin %70’i tek başına Türkiye tarafından gerçekleştirilmektedir.

Çikolata pazarı, yılda yaklaşık 6 milyon tonluk tüketim hacmi ve 75 milyar dolarlık cirosu ile dünyadaki en büyük gıda pazarlarından biridir. Bu pazardaki payımızı, sahip olduğumuz nüfus gücümüzü ve yerel ürünlerimizile çikolatayı birleştirip kullanarak arttırmak için küçük işletmeleri teşvik etmeli, özgün yerel lezzetlerimiziçikolata eşliğinde dünyaya tanıtmamız gerekmektedir. Bunu başarabilmek de çikolata eğitimini yüksek seviyeye çekmeklemümkün olmaktadır. Bu ihtiyaçlar kapsamında sektörde ‘‘Butik Çikolata’’üretimini beraberinde getirmektedir.

Yaklaşık 6 milyon ton olan çikolata pazarı içerisinde kakao çekirdeğinin payı ise maksimum 2 milyon tondur. Türkiye gibi fındık, fıstık, kestane, badem, ceviz, üzüm vb. üreticisi bir ülke için geriye kalan 4 milyon ton Pazar payı, bu yerel ürünlerimizle çikolataya katma değer kazandırarak arttırmak mümkündür. Bu yapıldığında alacağımız Pazar payı kakao çekirdeğinden alınandan fazla olacaktır.

Dolayısıyla; Çukurova yöresinde yetişen YER FISTIĞI, Karadeniz yöresinde yetişen FINDIK, KESTANE, Ege yöresinde yetişen KESTANE, ÇAMFISTIK ve CEVİZ, Güney bölgesinde yetişen ANTEP FISTIĞI gibi yerel ürünlerimizi, yörelere özgü tat ve şekillerde çikolata kaplayarak ve bunları çikolata ile özdeşleştirerek katma değerlerini arttırmak mümkündür.

Bu kapsamda ilimizdebulunan yaklaşık 300 firmanın bu sektörde işletmeci olması, Samsun pazarının ‘’Butik Çikolata’’ üretiminde önemli rol model olacağını göstermektedir.Sektörün duayenlerinden Hüseyin KAPTAN KIN tarafından 15 Şubat 2019 tarihinde sunumu yapılan konferansta ‘’Butik Çikolata İşletmeciliği’’ her yönü ile vurgulamıştır.

Seminer konuya ilgi duyanların katılımı ile gerçekleşti

 TÜRKİYE’DE ÇİKOLATA

Türkiye yaklaşık 80 milyon Dolar civarındaki ihracatı ile dünya ticaretinde küçük bir yer almaktadır. Bir başka ifade ile Dünya Pazarının yaklaşık 1/1000’üne sahiptir.

Kişi başına çikolata tüketimi 6-11 kg arasında seyreden gelişmiş ülkelerin yanında, Türkiye’deki kişi başına tüketim 800 gramdır. Türkiye’deki tüketici gittikçe bilinçlenmektedir. Dolayısıyla yeni ve kaliteli ürünler piyasada cazip hale gelmekte, fiyatlar ikinci planda kalmaktadır.

Yaklaşık 6 milyon ton olan Çikolata Pazarı içerisinde kakao çekirdeğinin payı maksimum 2 milyon ton’dur. Türkiye gibi fındık, fıstık, kestane, badem, ceviz, üzüm vb. üreticisi bir ülke için geriye kalan 4 milyon ton pazar payı, bu yerel ürünlerimizle çikolataya katma değer kazandırarak artırılabilir. Bu yapıldığında alacağımız pazar payı kakao çekirdeğinden alınandan fazla olacaktır.

Çikolata kaplamalı ürünler “Katma Değeri Yüksek Çikolatalar” olarak nitelendirilebilir.

Ürün Kategori 2007 Satışları Pazar Payı
Tablet Çikolatalar 18,6 milyar dolar % 24
Kaplamalı Ürünler 20,7 milyar dolar %27
Poşette Ürünler 11,4 milyar dolar % 15
Hediyelik Ürünler 15,1 milyar dolar % 19
Sezonluk Ürünler 8,1 milyar dolar % 10
Diğerleri (Çikolata Kreması) 3 milyar dolar % 5

 

Fındık üretimi                         %70     Birinci

Kestane Üretimi                    %13.4  Üçüncü

Fıstık Üretimi                         ABD ile birinci

Kaplanabilir ürünlerden en bilineni ve en kalitelisi olan FINDIK, çikolata ile birlikte kullanıldığında müthiş bir uyum oluşturmakta ve mükemmel bir tat ortaya çıkmaktadır.Türkiye dünyanın en önemli fındık üreticisidir. Bu kapsamda dünya fındık üretiminin %70 ’i  Türkiye tarafından karşılanmaktadır.

Özet olarak;Dünya fındık üretiminin %70 ’i, dünya çikolata pazarının da yaklaşık  %0,1 ‘i oranında paya sahibiz.Sadece Karadeniz bölgesinde 8 milyon aileyi, dolayısıyla ülkemizi de doğrudan ilgilendiren çok önemli tarımsal bir üründür.

Dolayısıyla,

Çukurova yöresinde yetişen YER FISTIĞI,

Karadeniz yöresinde yetişen FINDIK, KESTANE,

Ege yöresinde yetişen KESTANE, ÇAMFISTIK ve CEVİZ,

Güney bölgesinde yetişen ANTEP FISTIĞIgibi yerel ürünlerimizi, yörelere özgü tat ve şekillerde çikolata kaplayarak ve bunları çikolata ile özdeşleştirerek katma değerlerini arttırabiliriz.

Fındığı değerlendirmenin yolu katma değerini arttırmak,  katma değeri arttırmanın yolu ucuz işçilikle arz dengesini sağlamaktır. Dünyadaki mevcut çikolata talebine, arz çeşitliliğimiz ile karşılık vermektir.Arz çeşitliliğini sağlayabilmek için; Küçük işletmeler aracılığı ile çikolata ile fındık ve fındık türevlerini birleştirmek, kaliteli ve katma değeri yüksek butik tarzda üretim yapmak,en doğru yol olarak gözükmektedir.

NEDEN KÜÇÜK İŞLETMELER

Bugün tüm dünyada kullanılan endüstriyel tipteki en küçük çikolata hamuru üretim hattı (makineleri) 500 kg/h kapasite ile çalışmaktadır. Küçük ve orta büyüklükteki firmalar arasında, bu miktarda çikolata hamuru işleyebilen (ürün haline dönüştürebilen) firma bulunmamaktadır.

Bu ölçekte imalatın kuruluş yatırımı ve döner sermayesi milyon dolarlarla ifade edilmektedir. Endüstriyel tipteki çikolata hazırlama makinelerinin hamurhane kısmında 300 kWh ile 1000 kWh ‘nın üzerinde enerji gereksinimi vardır.

ÇİKOLATA ÜRETEN EV

ÇİKOLATA ÜRETEN EV ’de kullanılan makinalar K&KURT MAKİNA tarafından dünyada ilk defa, düşük kapasitede ve yüksek kalitede çikolatalı mamul üreten “Bilgisayar Kontrollü Laboratuar Tipi Çikolata Üretim Hattı“ projesi ile üretilmiştir.

Aile işletmeleri ve yerel üreticiler için çikolatalı mamül üreticisi olmayı hayal olmaktan çıkaran ÇİKOLATA ÜRETİM HATTI toplam altı makineden oluşmaktadır:

  • Çikolata hamurunun hazırlandığı Mikser
  • Çikolata Hamurunu uygun kalınlık ve dokuya getiren İkili ve Beşli Silindir
  • Çikolataya akıcılık ve elastikiyet kazandıran, rutubeti sıfırlayan Konç
  • Depolama Tankı
  • Çikolataya parlaklık kazandıran ve standardize eden Temperleme

Cevapla

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful